Teplárenské sdružení České republiky - titulní strana
sdružení podnikatelů v teplárenství
English

Aktivity >> 3T - teplo, technika, teplárenství

číslo 
rok 
3T - teplo, technika, teplárenství

číslo 5/2017  

 • Vzájemné soužití českých tepláren a lázní přináší řadu výhod
  Pavel Kaufmann
  České lázeňství má ve světě dobré jméno. Stará se o to docela nenápadně i řada teplárenských společností, které nejen lázeňské resorty, ale i celá lázeňská města zásobují ekologickým teplem. Čisté ovzduší totiž patří k hlavním atributům léčebných lázní. Dokážete si představit ráno a pozdní odpoledne v lázních, kde domkáři právě roštují svoje staré uhelné kotle?
   
 • Skládky odpadů zahoří v Česku průměrně třikrát denně
  Pavel Kaufmann
  Žijeme v bizarním světě, když se u nás začne zvažovat jako řešení energetické využití zbytkového směsného odpadu, hned se argumentuje tím, že spalovny odpadů by mohly znečistit ovzduší, brání efektivnějšímu využití druhotných surovin, sníží recyklaci a podobně. U hořících skládek komunálního odpadu, u nichž jsou výše uvedené negativní dopady jasně prokazatelné, to ale nevadí.
   
 • Nová rada Energetického regulačního úřadu se ujala funkce
  Pavel Kaufmann
  Začátkem srpna nahradil předsedkyni Energetického regulačního úřadu kolektivní orgán nazvaný Rada Energetického regulačního úřadu, který má pět členů. Členy Rady a jejího předsedu jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. Mandát získávají členové rady na pětileté funkční období, přičemž předseda bude moci vést Radu nejdéle tři roky.
   
 • Švédský Stockholm usiluje o budoucnost bez fosilních paliv
  Jolana Bugáňová
  Je to 20 let, co se Stockholm stal prvním městem na světě, které vytvořilo formální akční plán pro změnu klimatu. V té době město ročně produkovalo 5,4 tun skleníkových plynů (CO2eq) na osobu. Dnes jsou emise sníženy na pouhé 2,5 tuny na osobu a stále klesají. Nejnovější cíl švédské metropole jsou 2,3 tuny na osobu pro rok 2020. V USA je to více než 16 tun, v Německu a ČR 10 tun a v Číně 8 tun na osobu.
   
 • Švýcarsko využívá svých jezer k vytápění i chlazení
  Jolana Bugáňová
  V srdci Ženevy leží jeden z nejvýznamnějších energetických zdrojů v Evropě - největší evropské alpské jezero Leman s objemem 89 miliard m3 vody. Jezero je hluboké až 45 metrů a v těchto hlubinách se po celý rok drží stabilní teplota vody, přibližně 7 °C. Švýcarská jezera mají velký potenciál pro získávání energie. Jejich vody mohou v létě chladit a v zimě naopak zásobovat teplem přilehlé objekty.
Vyšlo 17. 10. 2017
R
e
g
i
s
t
r
a
c
e