Teplárenské sdružení České republiky - titulní strana
sdružení podnikatelů v teplárenství
English

Aktivity >> 3T - teplo, technika, teplárenství

číslo 
rok 
3T - teplo, technika, teplárenství

číslo 2/2017  

 • Jednání o reformě EU ETS míří do finále, trh však nepřesvědčila
  Jiří Vecka
  Evropský systém obchodování s emisními povolenkami představuje nejefektivnější tržní nástroj, jak zahrnout „cenu“ emisí skleníkových plynů do produkce průmyslových a energetických zařízení a bude investory motivovat k zavádění nízkouhlíkatých technologií díky dlouhodobým tržním signálům. Alespoň to tvrdila svého času velmi populární teorie, která se ovšem v praxi ani zdaleka nepotvrzuje.
   
 • Evropský parlament schválil pozici k balíčku oběhového hospodářství
  Jiří Vecka
  Evropská komise na začátku prosince 2015 představila revidovaný balíček, který obsahuje upravené návrhy odpadové legislativy na podporu přechodu EU k "oběhovému hospodářství". Evropský parlament schválil v roce 2017 na svém březnovém plenárním zasedání pozice k tomuto balíčku, projednávání v rámci Evropské rady ještě není u konce a konsenzus nelze v brzké době očekávat.
   
 • Elektrické kotle nacházejí uplatnění v teplárenství
  Jaroslav Gabriel
  V Česku a na Slovensku došlo k rozšíření elektrokotlů v devadesátých letech minulého století, kdy byly podporovány v očekávání přebytku levné elektřiny z jaderných elektráren. Po zdražení elektřiny se počet jejich instalací radikálně snížil. Dnes si elektrokotle pořizují teplárny pro poskytování podpůrných služeb přenosové soustavě.
   
 • Dvě pětiny domácností jsou u nás zásobovány nakupovaným teplem
  Pavel Kaufmann
  Aktuální šetření Českého statistického úřadu Energo 2015, které zpracovávalo základní energetické statistiky, ale zabývalo se i stavem a způsobem zateplování našich domovů nebo jejich vybaveností domácími elektrospotřebiči potvrdilo významnou roli dálkového vytápění v České republice. Více než dvě pětiny domácností jsou podle šetření zásobovány „nakupovaným teplem“ ze soustav zásobování teplem, blokových a domovních kotelen.
   
 • Předsedkyně ERÚ informuje veřejnost: Další "šmejdi" u dveří
  Alena Vitásková
  Pojem „šmejdi“ bohužel všichni známe. Dříve nabízeli deky, hrnce, a dokonce i mobilní tarify. Postupně se přesunuli v energetice od elektřiny k zemnímu plynu. Z korespondence, která je denně doručována Energetickému regulačnímu úřadu, mimo jiné zjišťujeme nejnovější trendy, které opanovaly podomní prodej. Zájmu rádoby zprostředkovatelů se aktuálně těší i teplo, respektive tepelná energie.
   
 • O zimě rozhodly i listopad a prosinec, nikoliv jen mimořádně mrazivý leden
  Pavel Kaufmann
  Do konce května, kdy končí topného období, zbývá sice ještě měsíc, ale už dnes je možné hrubě zhodnotit uplynulou zimu z pohledu statistik průměrných venkovních teplot a tím i spotřeby tepla. Průběh i výsledek letošní zimy teplotně odpovídá průměrné zimě podle dlouhodobého normálu Českého hydrometeorologického ústavu z let 1971 až 2000.
Vyšlo 12. 4. 2017
R
e
g
i
s
t
r
a
c
e