Projekty roku 2017

 | Oceněný projekt Kategorie: Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem |
Připojení vojenské části pardubického letiště na soustavu zásobování teplem
Elektrárny Opatovice, a.s.
Připojení vojenských objektů pardubického letiště na soustavu zásobování teplem Elektráren Opatovice, a.s. (EOP) bude mít pozitivní vliv na životní prostředí. Původní lokální kotelny v areálu byly na hraně životnosti a v budoucnu by nebyly schopny plnit emisní limity. Složitost projektu dokazuje nutnost výstavby horkovodu v délce 600 metrů až k letišti pod železniční tratí i silnicí I. třídy. Velké investiční náklady budou v budoucnu kompenzovány vysokým odběrem tepla. Plánovaných 20 000 GJ za rok odpovídá průměrné roční spotřebě tepla zhruba 800 domácností. Z pohledu EOP se jedná o největší připojení za poslední roky.

 | Oceněný projekt Kategorie: Rozvoj a využití kombinované výroby elektřiny a tepla a obnovitelných a druhotných zdrojů energie |
Akumulace tepla v teplárně Červený mlýn
Teplárny Brno, a.s.
Na provozu Červený mlýn vzniklo unikátní technické dílo, největší systém akumulace tepla do horké vody, který v objemu 9900 m
3 vody dovolí přechodně uložit až 345 MWh tepelné energie získané provozem teplárny. To je asi tolik, kolik by stačilo na pokrytí roční spotřeby tepla pro 50 bytů nebo denní spotřeba pro 17 000 domácností s 50 000 obyvateli. Teplo lze akumulovat jak z vlastní technologie tepláren, tak z tepelné sítě, tedy i z dalších tepelných zdrojů, jako je pro Teplárny Brno například zařízení pro energetické využití odpadů SAKO Brno. Akumulace umožní využít veškeré teplo ze spalovny SAKO, s níž teplárny úzce spolupracují, aniž by SAKO muselo omezovat výrobu, a v době zvýšených požadavků se teplo z akumulátorů okamžitě uvolní do soustavy vytápění.

 | Oceněný projekt Kategorie: Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody |
Náhrada parovodů horkovody v areálu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Teplárna České Budějovice, a.s.
Cílem projektu za 10 milionů korun bylo dosažení energetických úspor při rozvodu tepelné energie v lokalitě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Původní parovodní úsek dlouhý 856 metrů byl vyměněn za nový horkovodní a zkrátil se na 332 metrů s tím, že byly zachovány všechny původní odběry. Díky této optimalizaci došlo k roční úspoře 2539 GJ primární energie. Dosluhující parovody byly nahrazeny novým horkovodním předizolovaným potrubím a tři původně parní výměníkové stanice: Biologické centrum Akademie věd ČR, Jihočeská univerzita a Přírodovědecká fakulta, byly zrekonstruovány na médium horká voda/teplá voda. Nový horkovod a přechod z páry na horkou vodu vedly ke snížení tepelných ztrát v potrubí o 78 % oproti výchozímu stavu.

 | Oceněný projekt Kategorie: Snižování emisí znečišťujících látek ovzduší |
Komplexní ekologizace, denitrifikace a odsíření Teplárny Karviná
Veolia Energie ČR, a.s.
Ekologizace Teplárny Karviná začala v roce 2013 a stála 650 milionů korun. Výsledkem je snížení oxidů síry vypouštěných do ovzduší o tři čtvrtiny a oxidů dusíku a prachu o polovinu. Množství škodlivin se tak snížilo o stovky tun ročně a významně přispívá ke zlepšení kvality ovzduší v regionu. Při denitrifikaci byl u kotlů K1 až K4 upraven spalovací proces instalací nízkoemisních hořáků a seřízením spalovacího vzduchu a do kouřových plynů je dávkována směs vody a močoviny. Při reakci se rozloží oxidy dusíku na jednotlivé molekuly dusíku a vody. Odsíření bylo v teplárně realizováno polosuchou metodou dávkováním CaO ve společném odsiřovacím reaktoru umístěném za kotly. Tkaninový filtr u odsiřovacího reaktoru také výrazně snižuje emise prachu.

 | Oceněný projekt Kategorie: Zlepšování služeb a péče o zákazníky |
Dlouhodobé partnerství se zákazníky pro rozvoj SZT v Pelhřimově
IROMEZ s.r.o. (skupina MVV Energie CZ)
Unikátní projekt věrnostního programu pro zákazníky dodavatele tepla, jenž úspěšně realizovala pelhřimovská teplárna IROMEZ, je postaven na konceptu vzájemnosti se zákazníky. Do programu se během roku 2017 zapojilo přes 87 % zákazníků teplárny z řad domácností i ostatních skupin zákazníků. Dlouhodobé partnerství díky stabilizaci zákaznické základny současně vytvořilo příhodné podmínky pro technicko-ekonomický rozvoj teplárny. Právě jistota víceletých odběrů, podpora Města Pelhřimov a posílení schopnosti zajistit návratnost investic přináší zákazníkům možnost čerpat benefity za věrnost a teplárně další rozvoj sítě centrálního zásobování teplem. V rámci souběžného projektu GreenNet tak společnost provede rekonstruk­ci většiny primárních rozvodů a parní potrubí vymění za efektivnější teplovodní. IROMEZ, jež vyrábí teplo z ekologické biomasy, tím sníží tepelné ztráty soustavy CZT o 35 %.

Kategorie: Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem |
Náhrada tepelného čerpadla dodávkou tepla ze soustavy v Ústí nad Labem
ČEZ Teplárenská, a.s.
Společnost ČEZ Teplárenská připojila na soustavu zásobování teplem v Ústí nad Labem nového zákazníka, který dosud pro vytápění objektu a ohřev vody využíval tři tepelná čerpadla vzduch/voda v kombinaci s elektro kotlem a solárními panely. Společnost SCANIA Ústí nad Labem nebyla s jejich provozem spokojena, jelikož neposkytovala komfort ve vytápění. V zimním období při venkovních teplotách pod nulou pracovali mechanici v dílnách při plném vytápění tepelnými čerpadly v teplotách do 16 °C. S každým otevřením vrat a najetím kamionu do servisu pak docházelo k dalšímu poklesu teploty v dílnách. Zákazník byl před rozhodnutím obměny tepelných čerpadel, která po třinácti letech provozu dožila. Dokázal si spočítat, kolik peněz by byl nucen investovat do obnovy tepelných čerpadel a zvolil si ekonomicky výhodnější a komfortnější způsob vytápění ze soustavy zásobování teplem Teplárny Trmice.

Kategorie: Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem |
Připojení bytových domů v lokalitě Praha – Stodůlky na soustavu zásobování teplem
Veolia Energie ČR, a.s.
Developerská společnost Central Group v novém projektu v Praze - Stodůlkách volila mezi výstavbou samostatných zdrojů tepla a možností připojit se na soustavu centrálního zásobování teplem. I přes fakt, že bylo nutné v rámci projektu vyčlenit prostor pro vedení nového teplovodního rozvodu a zajistit související koordinace inženýrských sítí, klient zvolil připojení se na soustavu dálkového vytápění. V rámci výstavby 330 nových bytů v deseti bytových domech v lokalitě Praha - Stodůlky vybudovala společnost Veolia Energie 700 metrů dlouhý nový teplovod (předizolované potrubí a přípojky k objektům) a deset kompaktních předávacích stanic pro zajištění komfortního, moderního a ekologického zásobování tepelnou energií.

Kategorie: Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem |
Připojení haly v průmyslové zóně CTPark Karviná na horkovodní síť
Veolia Energie ČR, a.s.
Další z řady úspěšných obchodních projektů ve spolupráci s dlouholetým partnerem CTP Invest tentokrát v Průmyslové zóně Nové Pole v Karviné. Tímto připojením na horkovodní síť, které dostalo přednost před plynovými infrazářiči, je využita tepelná kapacita v horkovodním přivaděči a zároveň se potvrzuje ohromný potenciál technického řešení sítí. Klient dostává čisté teplo bez starostí a může se plně věnovat svému hlavnímu businessu.
Společnými silami se energetické skupině a investorovi nové haly podařilo přesvědčit nadnárodní společnost o výhodách napojení na systém dálkového tepla. Stavbu horkovodní přípojky 2 x DN100 v délce 82 m, dodávku horkovodní předávací stanice a měřicí technologie, včetně přípravy, dodavatel zvládl během tří měsíců. Výsledné efektivní a rychlé řešení je výhrou pro všechny tři strany.
Společnost Veolia Energie ČR do nové haly o ploše 26 000 m
2 dodává zhruba 9000 GJ tepla ročně.

Kategorie: Rozvoj a využití kombinované výroby elektřiny a tepla a obnovitelných a druhotných zdrojů energie |
Modernizace tepelného hospodářství v Prostějově s využitím kogeneračních jednotek
ČEZ Energo, s.r.o. (skupina ČEZ ESCO, a.s.)
Vytápění domácností, škol i dalších budov v Prostějově prochází díky aktivitě Domovní správy Prostějov (DSP) významnou proměnou. Velkou část provozu tepelného hospodářství nyní zajišťují čtyři moderní kogenerační jednotky s celkovým výkonem přesahujícím 4,5 MWe, které instalovala a následně bude také provozovat společnost ČEZ Energo, dceřiná společnost skupiny ČEZ ESCO která do nich investovala 106 milionů korun. Vedle toho DSP zajistila i výměnu kotlů. Díky této modernizaci kotelen a spolupráci s ČEZ Energo se řadí Domovní správa Prostějov se stávající předběžnou cenou 481 Kč/GJ s DPH k nejlevnějším v regionu a každá domácnost tím ušetří několik tisíc korun za rok. Při této ceně tepelné energie se už nevyplatí výstavba vlastní domovní plynové kotelny, což byl i jeden z hlavních cílů modernizace tepelného hospodářství v Prostějově.

Kategorie: Rozvoj a využití kombinované výroby elektřiny a tepla a obnovitelných a druhotných zdrojů energie |
Biokotelna a soustava zásobování teplem v Dukovanech – I. etapa
Dukovanská teplárenská s.r.o.
Nová biokotelna se soustavou zásobování teplem v Dukovanech (860 obyvatel) v rámci první etapy vytápí 50 rodinných domků, bytové domy, mateřskou školu, místní zámek a sportoviště, výrobní provozovny a dům s pečovatelskou službou. Vytápěné objekty byly osazeny moderními předávacími stanicemi tepla. V teplárně je instalován kotel o výkonu 1,5 MW spalující dřevní štěpku. Stejný typ bude osazen i během druhé etapy, aby dodával teplo pro dalších 150 rodinných domů, základní školu, obecní úřad a společenská budovu. Provoz ekologického zdroje přinese obyvatelům i obci značné úspory, protože se zde dosud topilo drahou elektřinou, nebo uhlím. Teplárna tak vyčistí ovzduší, a cena dálkového tepla z teplárny klesne z až 800 Kč/GJ za elektrické vytápění o více jak polovinu.

Kategorie: Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody |
Modernizace zdroje a tepelných sítí v Lázních Luhačovice
EVČ s.r.o. (skupina ČEZ ESCO, a.s.)
Rekonstruk­ce v Lázních Luhačovice se týkala energetické infrastruk­tury zásobující teplem 13 objektů od hotelů přes dětské léčebny až po Lázeňské divadlo. Investice za 68 milionů korun zajistí pro Lázně Luhačovice spolehlivější chod tepelného hospodářství i jeho výrazně úspornější provoz. Úspora nákladů za energie by měla dosáhnout zhruba 3 milionů korun ročně. Přechod z parovodního vytápění na úspornější teplovodní si vyžádal renovaci celé tepelné sítě (jen délka páteřních rozvodů je 3 kilometry), vnitřních rozvodů a otopných těles, stejně jako přestavbu kotlů. Jedenáct objektů bylo osazeno novými předávacími stanicemi. Centrální kotelna byla vybavena kogenerační jednotkou (999 kW
e a 1274 kWt), která ročně zajistí dodávku 15 850 GJ tepla.

Kategorie: Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody |
Náhrada parovodů moderními horkovody v centru Brna
Teplárny Brno, a.s.
V rámci konverze parovodů na horkovody v Brně bylo v roce 2017 dokončeno vyvedení tepelného výkonu ze zdroje SAKO Brno do horkovodů Líšeň, Vinohrady a Juliánov. Položeno bylo přes 2,6 km nového horkovodu a vybudována nová horkovodní výměníková stanice ve zdroji SAKO Brno o výkonu 56 MW. Dále byla provedena přestavba parovodu na horkovod (4,2 km) v centru města a novým horkovodem byla vystrojena další část hlubinných kolektorů. Na nové horkovody bylo přepojeno 32 odběrných míst, například Národní (Mahenovo) divadlo Brno, Janáčkovo divadlo, Masarykova univerzita, DRFG aréna (bývalá Hala Rondo), Zimní stadion Krasohala, Ústavní soud, sídlo krajského úřadu a 45 bytových domů. Na Kolišti byl rovněž instalován parní vyvíječ pro technologii prádelny.

Kategorie: Snižování emisí znečišťujících látek ovzduší |
Ekologizace kotelny v Uherském Hradišti
CTZ s.r.o. (skupina MVV Energie CZ)
Pro snížení emisí oxidů síry instalovala v roce 2017 společnost CTZ zařízení využívající aditivní metodu odsíření s dávkováním suchého sorbentu do komor kotlů. Do systému kotelny Mařatice bylo doplněno silo aditiva společně s osazením provozních zásobníků a potrubní přepravy do provozních zásobníků. Úpravami prošly rovněž všechny čtyři kotle. Do kotlů K1 až K3 byly instalovány „rozptylovače“ aditiva a šnekové dopravníky aditiva s injektorem do potrubí recirkulovaných spalin. Na kotel K4 byl instalován šnek a svodky před podavače paliva pro přimíchávání aditiva. Tato opatření přinesou snížení emisí síry zhruba o 40 %. Zdroj tak splní s rezervou přísnější emisní limity a přispěje ke zlepšení životního prostředí v Uherském Hradiště a okolí.

Kategorie: Snižování emisí znečišťujících látek ovzduší |
Nový nízkoemisní plynový horkovodní zdroj v Praze-Holešovicích
Pražská teplárenská a.s.
Účelem nového horkovodního tepelného zdroje THOL4 v areálu teplárny Holešovice, je zajišťovat špičkový a záložní výkon pro místní horkovodní soustavu. Zdroj umožňuje i reverzní dodávku do propojené Pražské teplárenské soustavy (PTS) a podílet se tak na pokrytí systémové špičky v PTS. Zdroj je nízkoemisní s celkovým příkonem v palivu 49 MWt. Každý kotel je osazen dvojicí “Ultra LowNO
x“ monoblokových hořáků s protihlukovými kryty. Kotle mají integrovaný ekonomizér, díky němuž je účinnost kotlů až 97 %. Vybaveny jsou systémem udržování v teplé záloze zpětným prohřevem topnou vodou z horkovodu, což umožňuje rychlé najetí kotle bez ztrát zatápkou. Součástí kotelny je místnost chemické úpravny vody a čerpací stanice pro distribuci tepla do soustav horních a dolních Holešovic.

Kategorie: Zlepšování služeb a péče o zákazníky |
Chytré teplo – nová služba pro zákazníky
Plzeňská teplárenská, a.s.
Pilotní projekt byl realizován v budově magistrátu ve Škroupově ulici v Plzni. Tuto novou službu - Zónová regulace a monitoring energie budov - pro zákazníky Plzeňská teplárenská nazývá „SMART TEPLO“, tedy Chytré teplo. Ekonomicky je pojata jako takzvaná „terciální cena tepla“. Na jedné straně dochází v budovách k výrazné úspoře dodané tepelné energie z teplárny (při pilotním projektu v magistrátní budově v roce 2017 došlo k úspoře energie téměř o pětinu - 20 %). Na druhou stranu však zákazníci za tuto službu platí, což částečně vyrovnává pokles tržeb teplárny při úsporách. K efektivnějšímu využití vyrobené energie jsou tak motivovány obě strany dodavatelského vztahu, jak odběratel, tak výrobce tepelné energie. Obě strany se také dělí o dosažené úspory.

Kategorie: Zlepšování služeb a péče o zákazníky |
Věrnostní program pro konečné spotřebitele tepla
Severočeská teplárenská, a.s.
Vzhledem k obchodované komoditě je u tepláren téměř nemožné přiblížit se k cílovému publiku, neboť komunikace probíhá převážně s distribučními partnery. Jednou z možností přímého kontaktu je věrnostní program. Ten pod názvem “Dáváme víc než jen teplo …” zavedla Severočeská teplárenská v říjnu 2017, kdy všem odběratelům zaslala obálku s průvodním dopisem a slevovými kupóny na zvýhodněné nákupy produktů a služeb převážně regionálních partnerů. Zasílání slevových kupónu bude pokračovat čtvrtletně při registraci zákazníka na webu společnosti. Aby se zvýšila motivaci odběratelů k registraci, vyhlásila spolu s prvním kolem Severočeská teplárenská soutěž „Cesta za teplem”. Registrovaní zákazníci byli automaticky zařazeni do slosování o hodnotné ceny.